Momenteel werken wij aan onze webportal. Onze excuses voor het ongemak. Neem contact op met onze afdeling Verkoop +31 (0)40 20 88 582
Momenteel kan de prijs voor dit artikel niet worden getoond. Probeer het later nog eens of neem contact op met onze afdeling Verkoop +31 (0)40 - 20 88 582 of stuur een e-mail naar verkoop@mcb.nl
Dit product is momenteel niet leverbaar.

Titanium in lichaam en water: waar moet je op letten?

09-05-2017, Arno van Wijnen, Tags:Titanium
“Ik was laatst in het ziekenhuis voor het vervangen van mijn aorta. Ze moesten mijn borstbeen doorzagen en na de operatie weer aan elkaar maken, dat doen ze met heel zuiver titaan ELI: ‘Extra Low Interstitial’. Dat moet ook wel bij medische toepassingen, omdat teveel vervuiling kan zorgen voor afstoting door het lichaam.” Arno van Wijnen is titaniumdeskundige bij MCB Specials, en kent ook de praktische kant van het materiaal: “De chirurg merkte dat ik er wel wat van wist, en vroeg of ik ook chirurg was. Ik zei ‘Nee wij leveren dat’.” 


De medische toepassing van titanium

“Als je titaan medisch toepast moet je er op letten dat het het juiste AMS nummer heeft, je kunt niet zomaar een standaard titaan gebruiken van een gerenommeerde producent. De sterkte is ook niet belangrijk natuurlijk, het gaat er vooral om dat het ‘biocompatible’ is.”

“Kunstheupen worden ook gemaakt van titaan, maar daar mogen wij
 het titanium niet voor leveren vanwege aansprakelijkheid, vaak worden vaste leveranciers voorgeschreven. Het is een hele aparte wereld. Titanium wordt ook gebruikt voor tandimplantaten, de ankertjes waar ze kronen e.d. op zetten. We leveren daarvoor meestal titaan rond 6.”

 
Titanium en water

“Bij de ramp op olieplatform Piper Alpha in 1988 bleek de brand niet door de sprinkler te worden geblust, omdat het verkeerde materiaal ervoor was gebruikt. Het stilstaand water in de sprinkler had de buizen zodanig aangetast, dat het hele systeem niet werkte toen de pomp werd aangezet. 167 mensen stierven die dag, er werden er maar 62 gered. Sinds die ramp mag er geen RVS 316 meer in sprinklers op booreilanden worden gebruikt. Bij gewone sprinklers wordt soms zelfs gewoon staal gebruikt, heel bizar. Maar meestal zijn de buizen van koper.”

“In tunnels worden vaak buizen vol water gebruikt om te blussen bij brand. Maar omdat het water stilstaat begint het te ‘werken’, zelfs als de buis van RVS is gemaakt. Je zou dan beter duplex of kunststof kunnen gebruiken, of zorgen dat het water circuleert. Want dan is het risico kleiner. We hebben bij de Beneluxtunnel speciaal RVS geleverd, en later ook een andere tunnel.”

“Bij drinkwater is de keuze van het materiaal nog veel belangrijker. Dat is vaak gechloreerd, alhoewel het verschilt per land: in Scandinavië zit geen chloor in het drinkwater, in Spanje juist veel. Inventum had testen gedaan met RVS 316 in haar 1000 C Aquaspot boiler. RVS 316 is per definitie niet geschikt voor stilstaand water: de zuurstof wil uit het water treden, die vecht zich langs de kristalgrenzen en zodra er wat druk op de leiding komt wordt het poreus. Titaan is volledig resistent voor chloor, er zal geen interkristallijne corrosie optreden. De kosten per kilo zijn misschien hoger, maar dat verdien je later ruimschoots terug.”

Heb jij vragen over titaan, het verspanen van dit best moeilijke materiaal of de toepassingen ervan in, bijvoorbeeld, de medische wereld? Neem dan gerust contact op met Arno van Wijnen op arno.van.wijnen@mcbspecials.eu | 036 - 549 51 38.

Chat

Om u beter van dienst te kunnen zijn, vragen wij u om onderstaande velden in te vullen om de chat te starten.

MCB is beschikbaar van 8:00 tot 20:00 uur 's avonds.

Chat nu